Azərbaycanda elektron kommersiya sahəsində novatorçu irəliləyiş
Bu gün məhz o, müasir dövrün ən vacib texnologiyalarından biridir və Global Innovations şirkətinin Visa şirkəti və beynəlxalq auditor şirkəti BDO ilə əməkdaşlığa əsasən yaratdığı Epoint.az platforması sayəsində ölkəmizin sahibkarları üçün daha əlçatan olmuşdur.
Epoint.az – Azərbaycanın kiçik və orta sahibkarları üçün rəqəmsal ödənişlər aqreqatoru və elektron kommersiya platformasıdır. Onun köməyi ilə heç bir əlavə xərc, texniki bilik və köməkçi texniki və əməliyyat resursları tələb etmədən sahibkarlara bank kartları üzrə ödənişlərin qəbulu sistemi təklif edilir. Epoint.az platformasını seçməklə siz təhlükəsizliyinizdən əmin ola bilərsiniz – platforma yerli və xarici bankların kartları ilə ödənişlərin təhlükəsiz qəbulunu təmin edir (Full 3D emitent və akvayer).
Rəqəmsal ödənişlər sənayesinin qlobal lideri, hər il 200-dən artıq ölkə və ərazidə istehlakçılar, işgüzar dairələr, maliyyə və dövlət təşkilatları arasında əməliyyatlara yardım edən Visa Epoint.az platformasının rəsmi tərəfdaşıdır. Epoint.az ilə Visa-nın tərəfdaşlığı çərçivəsində sahibkarlara növbəti təkliflər və imkanlar təqdim edilir
- platformaya pulsuz qoşulma
- Azərbaycanın istənilən bankından Visa Business və Visa Platinum Business kartının pulsuz alınması
- sistemə qoşulduqdan sonra birinci ay müddətində bütün onlayn satışlardan 0% komissiya haqqının tutulması.
Xatırladaq ki, Visa-nın məqsədi novatorçu, rahat, etibarlı və təhlükəsiz ödəniş şəbəkəsinin köməyi ilə dünyanı birləşdirməklə, istehlakçıların rifahına və biznes və iqtisadiyyatın çiçəklənməsinə yardım etməkdir: “Əminik ki, iqtisadiyyatda hamı üçün istifadənin genişləndirilməsi dünyanın hər tərəfində insanların rifahının yüksəlməsinə yardım edir və gələcəkdə pulların qlobal hərəkəti üçün əsas olacaq”.
Epoint.az-dan novatorçu yenilik
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq məhz Epoint.az internet və mobil platformalarına pul alıcılarının arasında ödənişləri bir-birindən ayırmağa imkan verir. Global Innovations şirkətinin təsisçisi və prezidenti Zeynal Kərimzadə deyir ki, bu novatorçu fikir iTicket.AZ ödəniş sistemlərinin və Qarabağ Dirçəliş Fondunun müzakirəsi prosesində yaranmışdır.
“Bizim qarşımıza alıcını iki dəfə ödəniş etməyə məcbur etmədən biletlərin alınması zamanı xeyriyyəçi ianələri mümkün etmək tapşırığı qoyulmuşdu. Belə funksiyaların yaradılması prosesini komanda ilə hərtərəfli müzakirə etdik və iki həftə ərzində onu yaratdıq. Texnologiya artıq iTicket.AZ saytında tətbiq edilmişdir və hər bir bilet alan şəxs azad edilmiş ərazilərin bərpasına istədiyi məbləğdə pul ianə edə bilər” - deyə Z. Kərimzadə fikrin həyata keçirilməsində etdikləri yardım və Epoint.az şirkətinə göstərdikləri etibar üçün iTicket.AZ və Qarabağ Dirçəliş Fonduna təşəkkürünü bildirir.
Yuxarıda qeyd edilmiş texnologiyanın uğurlu tətbiqindən sonra Epoint.az şirkəti Azərbaycan bazarında biznesin problemlərini hərtərəfli təhlil etməyə başlayaraq, digər bizneslər üçün də ayrılmış ödənişlərin yaradılması haqqında düşünməyə başladı.
“Biz diqqəti əsas çətinliklərə yönəldərək aşkar etdik ki, kuryer, taksi, malların daşınması, klirinq xidmətləri və s. kimi xidmətləri təqdim edən şirkətlərin əksəriyyəti kart ödənişlərini qəbul etmir. Bu, şirkətlər və xidmətləri həyata keçirən şəxslər arasında vəsaitlərin bölünməsi prosesinin mürəkkəbliyi ilə əlaqədar baş verir. Şirkətlərin əksəriyyəti icraçılarla xidmət müqaviləsi əsasında işləyir və onların əməkdaşı deyil. Bununla da icraçılar əməliyyat işlərinin böyük həcmi ilə əlaqədar şirkətlərdən uzun müddət vəsait alırlar” - Zeynal Kərimzadə davam edir.
Global Innovations şirkətinin təsisçisi və prezidenti qeyd edir ki, Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin sayının artmasına baxmayaraq, son zamanlar xidmət haqqını kartla ödəmək istəyən şəxslər taksi sifarişi zamanı problemlə üzləşirlər: “Mən özüm bir neçə dəfə yağış altında qalmışam, çünki ödənişi kartla etməyə hazırlaşdığım üçün taksi sürücüsü son anda sifarişdən imtina etmişdir. Bu, bizim hər birimizi, xüsusilə nağdsız ödənişlərin artması sahəsində işləyən şəxsləri məyus edir, ona görə də, biz bu fikri sona qədər işlədik və ilkin ödəniş zamanı vəsaitlərin universal paylanma mexanizmini yaratdıq”.
Ayrılmış ödənişin qoşulması zamanı müştəridən xidmətin məbləği silinir, vəsaiti isə Epoint.az iştirakçılarının bir neçəsi ala bilər – əməliyyatın həyata keçirilməsi zamanı məbləğ alıcının göstərdiyi nisbətlərdə bölünür, nəticədə hər tərəf öz haqqını biznes kartına alır.
“Bunun nəticəsində taksi sürücüsü öz pullarını həmin anda öz kartına alacaq və öz ehtiyacları üçün istifadə edə biləcək” - Z. Kərimzadə deyir və bu texnologiyanın Azərbaycanın hər bir sakininin həyatını yaxşılaşdıracağına ümid edərək, qeyd edir ki, Epoint.az ölkəyə fayda vermənin yeni üsullarını axtaracaq.
Qeyd edək ki, ödənişlərin bölünməsi funksiyası “marketpleys” (alış-veriş yeri), internet mağaza, xidmət aqreqatorları kimi bizneslər və iş prosesində iki və ya daha artıq pul alıcısının iştirak etdiyi digər sistemlər üçün də maraqlı ola bilər.
*Epoint.az – 2022-ci ilin may ayında Teknofest aerokosmik və texnoloji festivalın çərçivəsində keçirilmiş Takeoff beynəlxalq startaplar müsabiqəsinin qalibləri arasında yeganə Azərbaycan layihəsidir. Müsabiqədə Epoint.az Amerika şirkətindən sonra ikinci yeri tutdu.
*Global Innovations – AR İqtisadiyyat Nazirliyindən “Startap Sertifikatı” almış birinci FinTech şirkətdir. Bu, onu növbəti üç il ərzində mənfəət vergisini ödəmək öhdəliyindən azad etmişdir.
Platforma haqqında sizi maraqlandıran bütün məlumatları aşağıdakı əlaqə telefonu vasitəsilə əldə edə bilərsiniz: +99470-242-99-66.

Innovative breakthrough in the field of e-commerce in Azerbaijan
Today, it is one of the most important technologies of our time, which has become even more accessible to entrepreneurs in the country thanks to the Epoint.az platform, created by Global Innovations in cooperation with Visa and the international audit company BDO.
Epoint.az is a digital payment aggregator and e-commerce platform for small and medium-sized Azerbaijani entrepreneurs, who are provided with a system for accepting bank card payments without any additional costs, technical knowledge and supporting technical and operational resources. By choosing Epoint.az, you can be sure of security - the platform provides secure acceptance of payments by cards of local and foreign banks (Full 3D issuer and acquirer).
The official partner of Epoint.az is Visa, the world leader in the digital payments industry, facilitating transactions between consumers, businesses, financial and government organizations in more than 200 countries and territories annually. As part of the Epoint.az partnership with Visa, entrepreneurs are provided with the following conditions and opportunities:
· free connection to the platform;
· free receipt of Visa Business and Visa cards; Platinum Business from any Azerbaijani bank;
· 0% bank commission from all online sales in the first month of connection.
As a reminder, Visa's mission is to connect the world with an innovative, convenient, reliable and secure payment network to promote consumer well-being and business and economic prosperity: “We are convinced that expanding access for all in the economy helps increasing the well-being of people around the world and will be basis for the global movement of money in the future.”
Innovation from Epoint.az
In Azerbaijan, it is Epoint.az that enables web and mobile platforms to split payments between recipients of money for the first time. The founder and CEO of Global Innovations, Zeynal Kerimzade, says that this innovative idea was born in the process of discussing iTicket.AZ payment systems and the Karabakh Revival Foundation.
“We were tasked with making charitable donations possible when buying tickets without forcing the buyer to pay twice. Together with the team, we thought in detail the process of creating such functionality and literally developed it within two weeks. The technology has already been applied on the iTicket.AZ website, and everyone who buys a ticket can donate any amount for the revival of the liberated territories,” Z. Karimzade notes, expressing gratitude to iTicket.AZ and the Karabakh Revival Foundation for their help in implementing the idea and the trust shown to Epoint.az .
After the successful implementation of the above technology, the Epoint.az team began to think about the idea of ​​creating split payments for other businesses as well, starting to analyze in detail the problems of business in the Azerbaijani market.
“We began to focus on the main difficulties and found that the majority of companies providing couriers, taxis, transportation of goods, cleaning services, etc. do not accept card payments. This is due to the complex process of distributing funds between companies and people performing services. Most of the companies work with contractors under a service contract, and they are not their employees, which leads to the fact that contractors do not receive funds from companies for a long time due to the large amount of operational work,” Zeynal Kerimzade continues.
The founder and CEO of Global Innovations notes that, despite the increase in non-cash payments in Azerbaijan, majority have recently faced the problem of ordering a taxi if they pay for the service with a card:  “I myself stayed in the rain several times due to the taxi driver’s refusal to complete the trip at the last moment due to the fact that I was going to make a payment by card. This upsets each of us, especially people working in the field of development of non-cash payments, so we brought the idea to mind and created a universal mechanism for distributing funds during the initial payment.”
When connecting a split payment, the amount of the service is debited from customers, and the recipients of funds can be several Epoint.az participants - when making an operation, the amount is divided in the proportions specified by the recipient, as a result, each party receives its money on a business card.
“This will lead to the fact that the taxi driver will receive his money at the same time immediately on the card and will be able to use it for his needs,” says Z. Kerimzade, expressing the hope that this technology will make life easier for every resident of Azerbaijan, and emphasizing that Epoint.az will continue to look for new ways to be useful to the country.
We emphasize that the function of splitting payments may also be of interest for businesses such as marketplaces, online stores, service aggregators and other systems that involve two or more recipients of funds.
*Epoint.az is the only Azerbaijani project among the winners of the Takeoff international startup competition, held in May 2022 as part of the Teknofest aerospace and technology festival. In the competition, Epoint.az took second place after an American company.
*Global Innovations is the first Azerbaijani FinTech company which receive a “Startup Certificate” from the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, which exempted it from income tax for the next three years.
You can get all the information you need about the platform at the following contact number: +99470-242-99-66.